Соціальна та економічна географія, 9 клас

Економічна та соціальна географія України досліджує економіко-географічне і геополітичне положення країни, її адміністративно-територіальний устрій, характеристику населення. 

Економіко-географічне положення (ЕГП) — це положення певного економіко-географічного об’єкта щодо інших об’єктів, які мають для нього господарське значення (транспортних шляхів, державних кордонів, населених пунктів, джерел сировини та енергії). Увів це поняття в науку М. М. Баранський.

Україна — держава Центрально-Східної Європи, яка лежить між 45° і 53° пн. ш. Її площа становить— 603,7 тис. км2, населення — 45,5  млн. чол. (на 2013 р.)
Довжина сухопутного державного кордону України становить 5740 км, морського — 1960 км. Загальна довжина кордону — 7700 км. Україна омивається на півдні водами Чорного та Азовського морів, через протоку Босфор і Дарданелли має вихід у Середземне море. Густа залізнична мережа, нафто- і газопроводи зв’язують Україну з Росією, Казахстаном, країнами Азії й Закавказзя. Це надає певні економічні переваги (транзит вантажу). По річці Дунай Україна здійснює зовнішньоекономічні зв’язки із країнами Центральної Європи. Гори Карпати не перешкоджають розвитку автомобільних шляхів.
Країни, з якими Україна має кордони на суші
Протяжність кордонів, км
Столиці країн-сусідів
Росія
1270
Москва
Білорусь
1084
Мінськ
Польща
543
Варшава
Словаччина
99
Братислава
Угорщина
135
Будапешт
Румунія
625
Бухарест
Молдова
1191
Кишинів

Геополітичне положення
Геополітичне положення країни — положення держави щодо інших країн з погляду її загальнополітичних, економічних і воєнно-стратегічних інтересів, їхньої масштабності, стабільності, надійності, перспективності. Цей термін уживається як тотожний поняттю політико-географічне положення (ПГП).
Україна на заході межує із постсоціалістичними країнами Європи. Наша держава заснувала Чорноморську економічну асоціацію країн, що сприяло зміцненню її позиції.
У той же час Україна є «буферною зоною» між Західною Європою й Росією, що не завжди має позитивне значення. Питання щодо кордону з Росією в межах акваторії Азовського моря, розподіл Чорноморського флоту, маяків теж несприятливо впливають на безпечний розвиток країни, тому геополітичне положення України є складним.
Відповідно до Конституції, Україна є унітарною державою, парламентсько-президентською республікою. Вищим органом законодавчої влади є Верховна Рада України. Голова держави — Президент України. Вищий орган виконавчої влади — Кабінет Міністрів України.

Україна на карті світу

За площею Україна посідає 3-є місце серед країн СНД, 1-е місце в Європі та 40-е у світі; за чисельністю населення — 2-е місце серед країн СНД, 6-е місце в Європі та 25-е у світі.
Україна посідає провідне місце за обсягами таких видів продукції:
І місце у світі за запасами природної сірки й озокериту;
ІІ місце в Європі за запасами ртуті та з виробництва вугілля (після Великобританії); у світі — з виробництва соняшникової олії (після Росії); з валового збору цукрового буряка (після Франції);
ІІІ місце у світі з виробництва марганцевих руд;
V місце у світі з виробництва сталі й мінеральних добрив (після США, Китаю, Японії, Росії); літакобудування;
VI місце — з ракетобудування; у світі — за запасами урану;
VII місце — з виробництва пшениці (після Китаю, США, Індії, Росії, Франції, Канади); з виробництва залізної руди.
Україна є лідером з розробок нових технологій (вирощування монокристалів, синтез алмазів тощо).
Посідає 74 місце серед 162 країн світу за індексом людського розвитку.
Україна — член ООН, ЮНЕСКО, Ради Європи, Організації з безпеки та співробітництва у Європі, член СНД й інших міжнародних організацій.


Економіка - це сукупність всіх видів господарської діяльності людини на певній території. Охоплює виробництво товарів і послуг, обмін ними, розподіл і споживання створених у суспільстві благ.
Галузь - сукупність підприємств, які виготовляють однорідну продукцію або надають однорідні послуги.

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ 


Паливна промисловість 

Немає коментарів:

Дописати коментар